DELİBAŞLAR SOKAĞI

Merhaba bizim adımız Mert, Aylin, Ezgi ve Eray. Bizim başımızdan çok ilginç bir olay yaşandı. Ve bunu size anlatmaya karar verdik. O gün okul çıkışı Aylin bize:

- Arkadaşlar, Delibaşlar Sokağını çok merak ediyorum. Ordaki evlerde hep kötü insanlar yaşıyor. Ve kimse oraya gidemiyor. Ardından Mert bize çok yeni bir fikri verdi.

- Arkadaşlar, dördümüz Delibaşlar Sokağına girelim mi? Diye sordu. Biz de kabul ettik ve saat 2.30’da Delibaşlar Sokağının önünde buluşmaya karar verdik. Sonra buluştuk ve heyecanla Delibaşlar Sokağına girdik. Çok ürkütücü, gizemli ve dar sokaklardı. Her yerden kötü kokular geliyordu. Ardından Eray:

- Arkadaşlar ben gideceğim çok korkuyorum. Çok ürkütücü burası.

Aylin tedirgin bir şekilde:

- Evet evet! Ben çok tedirginim. Ama bu tedirginliği korumak gerek. Şimdi biz buraya niçin geldik.

Ezgi sevinç dolu bir şekilde:

- Tabii ki de burdaki kötü insanları alt etmeye geldik.

Aylin:

- Bence bunları yine okutalım çünkü bunlar ailelerini terk etmiş ve okumamış insanlar. Okuyunca akılları başlarına gelir. Ayrıca bende onlara yardım ederim.

Ve ordan Eray taşa takıldı ve yere düştü. Mert dır dır dır konuştu. Örnek verelim:

- Yok yok ben artık sakin duramam burda kesin Dabbeler vardır. Hee eğer dabbeler varsa bizi büyülerler. Anneciğim demek bugün son günümüzdü. Kesin şimdi, çok korkunç yaratıklardık. Biz bittik biz bittik. Yardım edin, acaba bizim mahalledekiler sesimizi duymuş mudur? Diye diye zamanımızı bitti tüketti ve ordan birkaç tane adam gördük.

Eray:

- “Anne yardım et bana” diye titredi. Ordaki adam ne işiniz var lan sizin burda terbiyesizler ordan Ezgi:

- Nee! Lan kelimesi çok kötü bir kelimedir. Ayrıca terbiyesiz nee! Biraz nazik ve kibar davran. Diğer adam:

- Bizden kibarlık ve naziklik bitti.

Aylin hemen lafa atlayarak:

- Siz hiç okudunuz mu? Biliyor musunuz okumak çok güzel bir şey bence sizin okumanız gerek. Ayrıca bende size yardım ederim. Diğer adam:

- Siz anlamadınız galiba biz burda yaşıyoruz. Peki burda okul var mı? Hee!. Ardından Eray:

- Ailelerinizi hiç özlemiyor musunuz bee! Böyle uyuşturucu, sarhoşluk yetmedi mi size hayata, dünyaya bir kere geldiniz. Bu hayatı güzel yaşamak yerine saçma sapan şeyler yaşıyorsunuz. Kaçak içkide ne be. Elinde teşbih sallayan ve sakız çiğneyen adam:

- Yaa! Bir sus yaa! Ardından Mert:

- Siz ölmeden önce kesin pişman olacaksınız ha! benden söylemesi. Ailelerinizi, kardeşlerinizi hiç özlemiyor musunuz? Bee! Sonra ordan gittik ve ailelerinin yanına gidip okudular. Demek ki artık pişman oldular biz demiştik pişman olacaksınız diye. Size bir sır vereyim mi? Bizden daha iyi çalışkan oldular.

KARAKTERLER:
• Aylin: zeki, tedirgin, bilmiş.
• Eray: komik. Şaşkın, umursamayan, sakar, korkak
• Ezgi: sevinç dolu biri, nazik, kibar, duygusal
• Mert: mutlu, sakar, çok konuşan

MEKAN: Bilinmeyen ara sokaklar

OLAY: Okuldan çıktıklarında herkesin çok korktuğu kimsenin oraya girmediği, Delibaşlar Mahallesine gitmeye karar verirler. Ve oraya sadece uyuşturucu satıcıları, sarhoşlar, kaçak içki satan insanlar girebiliyor ve orda büyük olaylar yaşanıyor.

SONUÇ: Kaçak içki satanlar, uyuşturucu kullananlar ve satanlar, sarhoşlar iyi bir insan oluyorlar.